Pierwsza wizyta u dentysta to dla dziecka sytuacja, która rzutuje na jego nastawienie do leczenia dentystycznego w przyszłości. Negatywne doświadczenia mogą przyczynić się do powstania u dziecka lęku przed dentystą, czyli tak zwanej dentofobii. Planując pierwszą wizytę dziecka u stomatologa należy zatem pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym lekarz dentysta nie będzie przez nie kojarzony z czymś negatywnym.
Przyczyny lęku przed dentystą
W odniesieniu do dzieci wyróżnia się dwie główne przyczyny dentofobii. Pierwsza z nich jest spowodowana własnymi, nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z wizytą u dentysty, druga natomiast jest wynikiem komunikatu, który sugeruje, iż wizyta u dentysty jest straszna, a samo leczenie bolesne. Stanowi to dla dziecka bodziec, iż leczenie stomatologiczne jednoznacznie wiąże się z odczuwaniem bólu.
Aby zapobiec rozwojowi dentofobii u dziecka, rodzice powinni przede wszystkim edukować je w tej kwestii. Już przed pierwszą wizytą u stomatologa, dziecko powinno wiedzieć kim jest lekarz dentysta, jakie znaczenie ma leczenie dentystyczne dla dzieci i jakie konsekwencje może nieść ze sobą jego unikanie.
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa
Oto kilka praktyczny porad, które pomogą przygotować dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa oraz zmniejszyć jego strach.
1. Przeprowadzenie rozmowy z dzieckiem
Podstawową czynnością, jaką rodzice powinni wykonać przez wizytą u dentysty, jest rozmowa z dzieckiem. W jej trakcie należy wyjaśnić mu, kim jest lekarz dentysta i jak przebiega taka wizyta. Lęk przed nieznanym jest czymś naturalnym, dlatego ważne, by dodatkowo nie straszyć i nie stresować dziecka.
2. Wybór właściwego stomatologa
Znalezienie dentysty, który będzie potrafił odpowiednio podejść do dziecka ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu wizyty. Dlatego też, rodzice powinni najpierw odwiedzić wybrany gabinet i porozmawiać ze stomatologiem dziecięcym. Najważniejsze, dla pozytywnego odbioru stomatologa przez dziecka, są życzliwy personalne oraz przyjazny wystrój gabinetu.
3. Wizyta adaptacyjna
Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa powinna być wizytą kontrolną, w trakcie której dziecko będzie mogło oswoić się ze specyfiką gabinetu dentystycznego. Zaleca się, aby taka wizyta odbyła się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia.
4. Pierwsze leczenie
Zdarzają się jednak przypadki, kiedy już w trakcie pierwszej wizyty konieczne jest leczenie zębów. W takich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko związane z powstaniem negatywnych skojarzeń na temat dentysty jest znacznie większe. Dlatego też, wybór właściwego stomatologa ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.
5. Nagroda po zakończeniu wizyty
W przypadku małych dzieci, warto stosować niewielkie nagrody, które zmotywują je do ponownej wizyty u stomatologa. Taką nagrodę może stanowić dyplom dzielnego pacjenta czy też wyjście z dzieckiem do kina.
Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa ma zasadniczy wpływ na jego nastawienie do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Zarówno rodzic, jak i lekarz stomatolog muszą najpierw poznać i zrozumieć strach i obawy dziecka przed czymś nowym, nieznanym, by później odpowiednio do niego podejść i przekonać, że wizyta w gabinecie dentystycznym to nic strasznego i bolesnego.